Czym jest czarna lista BIK?

Co to jest BIK
Co to jest BIK

Biuro Informacji Kredytowej to w Polsce instytucja, która nie cieszy się uznaniem wielu Polaków. Wszystko dlatego, że utwierdziło się u nas przekonanie, że znalezienie się na jej czarnej liście na pewno wiązać się będzie ze sporymi kłopotami. Nikt z nas nie chciałby się znaleźć na jakiejkolwiek czarnej liście, a co dopiero na czarnej liście Biura Informacji Kredytowej. Jednakże stwierdzenie czarna lista BIK w ogóle nie jest poprawne i nie powinniśmy tak mówić. Poprawnym stwierdzeniem jest zły BIK. Znajduje się w nim każdy, kto ma zadłużenie w banku przekraczające 90 dni i o wysokości ponad 200 złotych. Nie oznacza to jednak tego, że w bazie BIK znajdują się tylko ci, którzy mają zaległości, pobierając kredyty gotówkowe czy też jakiekolwiek inne.


Historia kredytowa każdego kredytobiorcy

Otóż na liście BIK znajduje się każdy, tak ten, który ma zaległości, jak i ten, który wszystkie raty spłacił w terminie. I właśnie w tym miejscu należy obalić pierwszy stereotyp dotyczący tej instytucji. To, że gromadzi ona informacje tylko o zadłużonych kredytobiorcach, jest nieprawdą. Jest to lista zawierająca wszystkich, którzy pobrali jakiś kredyt, a od czasu jego spłaty nie upłynęło pięć lat. Po tym czasie nasze nazwisko z bazy znika.


Po co istnieje BIK?

Pozostaje sobie zadać pytanie, po co w ogóle istnieje ta instytucja. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Przede wszystkim służy ona bankom i innym instytucjom finansowym, które zajmują się udzielaniem pożyczek. Dzięki bazie BIK mogą oni sprawdzić historię kredytów swojego klienta i w razie negatywnej historii nie udzielić im kredytu lub postąpić wręcz odwrotnie i go udzielić. Nic dziwnego, że wielu doradców kredytowych służąc radą swoim klientom, zachęca ich do tego, aby wcześniej pobrać kredyt o mniejszej wartości i spłacając go wyrobić sobie dobrą historię kredytową. Dzięki temu łatwiej będzie następnie o kredyt o większej wartości.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*